Ile wody powinien pić pies?

Należy obserwować psa ile wypija wody każdego dnia.

Jest to ważne ponieważ dzięki temu możemy monitorować stan jego zdrowia.

Jeśli pupil pije zbyt dużo wody, może mieć wzdęty brzuch lub zaburzoną równowagę wodno-elektrolitową, może cierpieć na zapalenie pęcherza czy też cukrzycę.

Natomiast  gdy pije za mało, może się to skończyć  np. odwodnieniem, zapaleniem trzustki czy kamieniami nerkowymi.

Gdy jesteśmy zaniepokojeni ilością spożywanej wody przez naszego podopiecznego należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

  • Każdy pies powinien wypijać od 14 do 28 ml wody na kilogram masy ciała dziennie – tzn. że jeśli pies waży 10 kg, jego dzienna dawka wody powinna wynosić od 140 do 280 ml. Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę aktywność psa i temperaturę powietrza.W upały lub podczas dużego wysiłku fizycznego czworonóg musi wypić więcej niż przewiduje dawka dzienna.
  • Ilość wypijanej wody przez psa zależy również od rodzaju pożywienia. Piesek który jest karmiony suchą karmą będzie więcej pił niż taki który jest karmiony mokrym jedzeniem zawierającym już wodę w sobie.
  • Szczeniaki powinny spożywać wodę w niedużych ilościach ale krótkich odstępach czasu. Średnio około pół szklanki co 2 godziny, oczywiście ilość zależy od wielkości psa. Maluchom trzeba czasem przypominać o piciu bo zajęte zabawą mogą o tym zapomnieć.
  • Po intensywnym spacerze lub zabawie nasz pupil również może poczuć się spragniony dlatego warto zabrać ze sobą butelkę wody i miseczkę.
  • Podczas choroby piesek powinien dużo pić aby szybciej oczyścić organizm  z toksyn.

Gdy jest gorąco psu tak samo jak i nam doskwiera pragnienie. Zimą gdy różnica temperatur między dworem a mieszkaniem jest znaczna, zwierzak może więcej pić.

Przeczytało 1293 czytelników