Tresura cz.1 – jak uczyć szczeniaka?

Najłatwiej uczyć psa kiedy jest szczeniakiem (im starszy pies tym mocniej utrwalone zachowania, zarówno te pozytywne jak i negatywne). Szczenię powinno poznać i zobaczyć jak najwięcej rzeczy, żeby nauczyć się właściwego reagowania. Jako zwierzę stadne pies wybiera osobnika alfa i to on staje się dla niego przywódcą, nie oznacza to jednak, że ma się słuchać tylko jednej osoby – stąd wszyscy domownicy powinni pomagać w wychowywaniu i nauce psa.

System nagród i kar

Dużo efektywniejsze będzie tzw. pozytywne wzmocnienie niż stosowanie kar. Nagradzaj pożądane zachowania – pies dużo łatwiej zapamięta za jakie konkretne zachowanie dostaje nagrodę niż za co jest kara (często dużo późniejsza niż niewłaściwe zachowanie stąd pies nie wie za co został skarcony).

Tresura wymaga cierpliwości i spokoju, nigdy nie bij psa za niewłaściwe zachowanie czy niereagowanie na polecenia. Bity pies dorasta w atmosferze strachu, a to może prowadzić do agresywnych zachowań. Jeśli pies nie reaguje na Twoje polecenia niech to automatycznie oznacza dla niego brak nagrody, możesz dodatkowo odwrócić się od psa, nie odzywać się i traktować go obojętnie.

W szkoleniu psa można skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera / instruktora, ale nie zapominaj, że to nie zwalnia Cię od samodzielnej pracy z psem – w końcu to Ty jesteś właścicielem swojego pupila!

Przeczytało 7 czytelników