Spacer z psem – jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

Widok psa ciągnącego właściciela w wybranym przez siebie kierunku nie należy do rzadkości. Pupilowi nie przeszkadza nawet  fakt podduszenia się czy kasłania.

Aby oduczyć ciągnięcia, czyli osiągnięcia stanu, kiedy pies będzie szedł na luźnej smyczy należy zacząć od wyboru obroży i smyczy. Oduczenie ciągnięcia jest stosunkowo łatwe do wykonania, ale trzeba być konsekwentnym i poświęcić na to szkolenie sporo czasu. Na rynku dostępnych jest dużo obroży, szelek i smyczy. Do nauki prawidłowego chodzenia na smyczy powinien mieć założoną zwykłą obrożę lub szelki.

Jeśli chodzi o smycze to z reguły każdy kupuje kilka różnych rodzajów: krótką – około 2m smycz nylonową/ew. skórzaną oraz dłuższą (ok.5m) rozwijaną smycz automatyczną.

Przy nauce chodzenia na smyczy sprawdza się smycz zwykła około 2 metrów długości.

Podstawą oduczenia ciągnięcia jest zrozumienie przez właściciela, że jego towarzysz  nie może osiągać absolutnie  żadnych  korzyści przez takie zachowanie.

Podstawowa zasada:

 • Nigdy nie idź gdy smycz jest napięta.
 • Zatrzymaj się bez słowa i poczekaj aż smycz się zluzuje,  pies spojrzy na ciebie – wtedy możesz ruszyć.
 • Musi on zrozumieć, że jeśli pragnie np. iść do innego psa, zmienić kierunek czy podejść do ciekawego przedmiotu musi spojrzeć wcześniej na właściciela.
 • Na początku możesz mu to ułatwić poprzez cmoknięcie  lub jakiś własny wymyślony sposób komunikacji z psem.
 • Gdy psiak odwróci się w naszym kierunku natychmiast go pochwalmy, odejdź kilka kroków w innym kierunku równocześnie dając mu smakołyk, za to że idzie z nami.

Ma zrozumieć, że jeżeli smycz jest napięta nigdzie nie pójdzie. Aby się poruszać smycz musi być luźna. Jeśli pupil już popatrzy na właściciela trzeba mu dać znać, że ruszamy. Gdy jednak znowu pociągnie i smycz zostanie naprężona to stajemy lub zmieniamy kierunek na przeciwny. Spacerując z psem na smyczy staramy się iść w taki sposób, by wyraźnie odczuł, że to my decydujemy w którym kierunku idziemy.

Na początku nauki spacery mogą być krótkie, ale zgodne z  nowymi zasadami.

Jeśli podczas wyjścia z czworonogiem nie wykorzystujemy już smyczy do korygowania oznacza to iż nauczył się on kultury na spacerze.

Co zrobić by nauka była najskuteczniejsza:

 • Trzeba pamiętać że spacer to czas i rozrywka dla psa – musi mieć możliwość odkrywania terenu i zaspokojenia innych psich potrzeb.
 • Pamiętamy, że napinanie smyczy nie jest złośliwością ze strony zwierzęcia – ono jeszcze nie poznało skuteczniejszej metody na podążanie w wybranym kierunku.
 • Ucząc psa chodzenia na luźnej smyczy, używajmy spokojnego i wesołego głosu.
 • Podczas spacerów i ćwiczeń często zmieniamy kierunek marszu.
 • Nagradzajmy psa za posłuszeństwo.
 • Stopniowo zwiększajmy czas ćwiczenia.
 • Nie wymagajmy, by pies uczył się przez cały spacer.

Nauka wyprowadzania psa na smyczy wymaga od nas właściwego zachowania, zwłaszcza konsekwencji i spokoju. Opisana metoda jest jedną z wielu, jeśli jednak  nie jest skuteczna, można poradzić się specjalisty.

Przeczytało 988 czytelników