PRZEWODNIK PO RASACH

HUSKY syberyjski

Prawdopodobnie pierwszymi hodowcami tej rasy byli Czukczowie, plemię zamieszkujące Syberię – wykorzystywali psy do transportu upolowanej zwierzyny. W 1909 r. husky zostały sprowadzone do Kanady, zaczęły także brać udział w wyścigach psich zaprzęgów na Alasce. Podczas II wojny światowej były wykorzystywane w wyprawach na Antarktykę, a także w oddziałach poszukiwawczych i ratunkowych oraz jako psi listonosze. Sama nazwa husky oznacza ochrypły i początkowo była zarezerwowana do określania wszystkich typów psów zaprzęgowych, obecnie związana jest tylko z husky syberyjskimi. Obecnie wykorzystywane w sportach zimowych (np. skijoring, psie zaprzęgi), też jako psy stróżujące, towarzyszące.

Husky poruszają się zwinnie i lekko, są silne i mają niewielkie wymagania bytowe (stosunkowo niewiele jedzą, są niezwykle odporne na warunki zewnętrzne, np. niskie temperatury). Są najszybszą rasą wśród północnych psów zaprzęgowych.

Ich grube dwuwarstwowe futro (miękki gęsty wełnisty podszerstek, proste włosy okrywowe) jest łatwe w pielęgnacji; może mieć różne kolory. Husky mogą mieć jedno- lub dwukolorowe oczy (brązowe, niebieskie lub wielokolorowe). Ich uszy są grubsze niż u innych ras, a ogon ma kształt lisiej kity.

Husky świetnie sprawdzają się jako psy towarzyszące – są bardzo przyjacielskie i łagodne, lubią dzieci, źle znoszą samotność. Problemy w ułożeniu może za to stanowić ich upór i chęć dominacji w stadzie oraz tendencje do włóczęgostwa i wycia. Są niezwykle energiczne stąd trzeba zapewnić im dużo ruchu i wymyślać różne zadania, aby się nie nudziły.

Husky jako rasa są predysponowane do niedoczynności tarczycy, padaczki, chorób oczu i wnętrostwa.

Długość życia 11-14 lat, masa ciała: 16-27 kg.

Jeśli szukasz przyjacielskiego, łagodnego psa, chętnie będziesz zapewniał mu dużo ruchu (np. wspólnie ćwiczenia z pupilem) i poświęcał uwagę, a Twoje lokum jest na tyle duże żeby dzielić je ze sporym psiakiem – husky jest rasą dla Ciebie!

Przeczytało 3 czytelników