Jak poradzić sobie z psem który nie potrafi zostać sam w domu?

Jak poradzić sobie z psem który nie potrafi zostać sam w domu?pies sam w domu

Pies który nie potrafi zostać sam w domu jeszcze przed wyjściem właściciela z domu jest zaniepokojony, chodzi krok w krok za nim. Zdarza się, że wita opiekuna bardzo wylewnie nawet po krótkiej chwili nieobecności. Niektóre psiaki bardzo przeżywają nieobecność człowieka, potrafią wyć, szczekać godzinami, niszczyć rzeczy w domu. Zdarza się również, że pies chce uciec z domu albo posesji. Taki piesek bardzo przeżywa nieobecność opiekuna i cierpi. Karanie go za takie zachowanie z pewnością nie ma sensu, może jedynie pogorszyć sytuację. Trzeba z naszym pieskiem popracować, pokazać mu, że zawsze się do niego wraca, że czas który spędza sam jest czasem dla niego.

Jest wiele sposobów dzięki którym możemy pomóc naszemu pieskowi np.:

  • Możemy zostawić psu smakołyki którymi będzie się zajadał podczas naszej nieobecności, warto zadbać aby zajęło mu to trochę czasu, dlatego można skorzystać np.  z kongo wypełnionego smaczkami.
  • Jeśli w domu często oglądamy telewizję albo słuchamy radia to możemy zostawić włączone podczas naszej nieobecności aby naszemu podopiecznemu było raźniej.
  • Gdy wracamy późno możemy zostawić małą, włączoną lampkę.pies sam w domu
  • Gdy nie ma nas naprawdę długo w domu warto poprosić znajomego albo sąsiada aby wyszedł z psem w trakcie naszej nieobecności, to z pewnością umili mu czas.
  • Innymi sposobami jest branie torebki i kluczy do ręki, wychodzenie na chwilę za drzwi i szybki powrót, czynność tą powtarzamy wielokrotnie. Gdy pies jest spokojny powoli wydłużamy czas naszej nieobecności. Uświadamia to naszemu pupilowi, że zawsze wracamy do niego.

Aby problem ustąpił musimy pieskowi pomóc i pracować razem z nim przez cały czas.

Bardzo ważna jest cierpliwość i konsekwencja w działaniu. Piesek jest jak dziecko któremu trzeba pokazać co ma robić. Najłatwiej uczyć psa zostawania w domu od szczeniaczka ale i dorosłego psa da się tego nauczyć.

Gdy proste metody są nie wystarczające warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i behawiorystą, z pewnością doradzą jak pracować z pieskiem, co zrobić aby nie czuł się tak samotny.

Przeczytało 392 czytelników