Kleszcze- co to jest?

SONY DSC

Mogliście już u nas poczytać o ochronie przed kleszczami. Ale czy wiecie czym tak naprawdę są? Gdzie i kiedy jest ich  najwięcej? Przed  Wami parę informacji na temat kleszczy:

To pajęczaki z podgromady roztoczy. Jako pasożyty żerują głownie na kręgowcach. Wyodrębniono ponad 825 gatunków.

A jak wyglądają kleszcze? Ich długość wynosi od 1 do 30 mm. Zwykle jednak nie przekracza  ona 1,5 cm. Warto dodać, że są wyposażone  w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych. Co ciekawe jest on zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymywaniu się w skórze żywiciela.

A teraz przyjrzyjmy się bardziej gatunkowi, z którym mamy do czynienia w okresie letnim prawie codziennie- kleszcz pospolity.  To w końcu jego musimy usuwać z własnej, bądź naszego pupila skóry.

Naszego  pajęczaka możemy znaleźć  przede wszystkim w lasach i roślinach leśnych, ale warto wiedzieć, że upodobał sobie szczególnie paprocie. Teraz już wiecie, które miejsca podczas spaceru trzeba omijać.

Powiem trochę o hierarchii w tym gatunku. Musicie wiedzieć, że ,,w związku  spodnie nosi samica”- jest większa od samca, a różnica wcale nie jest mała. Przed napiciem jej wielkość wynosi zaledwie 4 mm, a kiedy się już porządnie napije jej masa wzrasta 200-krotnie.

Nie jest to jednak jedyny przykład kleszcza, który zatruwa nam życie. Tak, Ci, którzy go znają już się uśmiechają. Napiszę bowiem o kleszczu  łąkowym.

Jego wygląd   nie odbiega jakoś bardzo od opisu, który napisałam wcześniej, więc nie będę już bardzo strzępić języka. Dodam jedynie, że jego ciałko jest owalne, grzbieto-brzusznie spłaszczone.

Tak jak w poprzednim przypadku i w  gatunku kleszcza pospolitego i tu u kleszcza łąkowego można zauważyć dymorfizm płciowy. Występuje on jednak w odmiennej formie. Tutaj to samiec jest większy (4-4,5 mm), a samica mniejsza (3-3,5 mm). Różnicę możemy różnicę zobaczyć również w ubarwieniu.  U samicy jedynie tarczka grzbietowa jest pokryta białymi plamkami. Samiec zaś posiada cały grzbiet w białych plamkach.

Aż trudno nie powiedzieć o chorobach, które te pajęczaki przenoszą. Borelioza, bartonella, anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza- to tylko kilka przykładów chorób, które przenoszą kleszcze. Część z nich przenosi się do naszego organizmu, kiedy kleszcz ssie naszą krew. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że czasami wystarczy wtarcie w ranę kału kleszcza. Dlatego zaraz po usunięciu naszego delikwenta należy przemyć miejsce wokół.

Ostatnie słowo i już kończę- jeśli zobaczycie, że wasz pupil ma objawy jakiejkolwiek choroby przenoszonej przez kleszcze , niezwłocznie  udajcie się do weterynarza. Wyjechaliście na wakacje i nie macie pojęcia, gdzie znajduje się najbliższy weterynarz? Zajrzyjcie na naszą mapkę, na apce. Link do pobrania apki, jeśli jej jeszcze nie masz(skandal!)    poniżej:

https://play.google.com/store/apps/details?id=petbondcare.activities

Przeczytało 18 czytelników

Komentarze są wyłączone.