Kiedy zachowanie psa wymaga korekty…

Ustalenie źródła problemu behawioralnego to pierwszy krok w skutecznym szkoleniu psa. Niewłaściwe zachowania mogą bowiem wynikać z wielu przyczyn: agresji, strachu, chęci do zabawy czy braku zdyscyplinowania i niewłaściwego ułożenia psa, gdy był szczeniakiem.

Zasady, o których należy pamiętać szkoląc psa:

  • Pamiętaj, aby szkolenie przeprowadzać tylko wtedy kiedy pies jest spokojny. Również Ty jako właściciel nie możesz być zniecierpliwiony. Trening najlepiej prowadzić w formie zabawy, tak aby psu dobrze kojarzyła się nauka nowych rzeczy. Szkolenie zacznij w spokojnym miejscu, tak aby nadmiar bodźców nie rozpraszał psa.
  • Jeśli czujesz się na siłach sam możesz szkolić swojego pupila, jeśli jednak korekta zachowania psa jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem skonsultuj się z behawiorystą lub trenerem lub zapisz pupila do psiej szkoły (zajęcia ze szkolenia psów mogą odbywać się zarówno grupowo jak i indywidualnie – w zależności od usposobienia danego psa i przyczyn jego niewłaściwego zachowania, które chcemy skorygować).
  • Bazą do szerszego szkolenia jest znajomość przez psa podstawowych komend (typu siad, zostań).
  • Najlepszą i polecaną metodą szkolenia psa jest nauka przez pozytywne wzmacnianie (nagroda za dobrze wykonaną komendę, początkowo np. smakołyk, w dalszym szkoleniu może to być już tylko słowna pochwała typu dobry pies). Metoda ta jest najefektywniejsza – dzięki niej pies kojarzy wykonywanie zadań z czymś pozytywnym, a nie z karą za niewykonanie (co skutkuje później strachem przed treningiem). W szkoleniu przez pozytywne wzmacnianie sprawdza się też jak najbardziej kliker.
  • Aby szkolenie było efektywne szkolony pies musi uważać za autorytet osobę, która go szkoli – tylko wtedy pies podporządkuje się poleceniom. Kluczowe jest zrozumienie, że autorytet nie oznacza stosowania kolczatek czy obroży elektrycznych, ale spokój, opanowanie i zrozumiały dla psa system nagradzania za konkretne zachowanie.

Przeczytało 73 czytelników