Jak rozpoznać ból u psa?

Ból jest wykładnikiem tego co dzieje się w organizmie, jest jedną ze składowych stanu zapalnego. Pies tak jak człowiek odczuwa ból, ale w przeciwieństwie do niego nie poinformuje o tym słownie. Nie oznacza to jednak, że nie wysyła sygnałów świadczących o tym, że coś mu dolega. W zależności od tego czy ból jest przewlekły czy ostry, objawy będą różne ale to właściciel czyli osoba, która zna swojego psa, przebywa z nim, zna jego temperament i zwyczaje może jako pierwsza wychwycić zmianę w zachowaniu pupila. Nie lekceważ swoich spostrzeżeń i zgłaszaj wątpliwości weterynarzowi – im szybciej tym lepiej! Jak rozpoznać, że psa coś boli?
1) Zmiany w zachowaniu: np. pies spokojny staje się nerwowy, pies żywiołowy ospały
2) Zmiany w apetycie: spadek lub brak (z czasem widoczne chudnięcie), ale także zmiana w stosunku do tego co pies zwyczajowo je (np. jedzenie trawy może mieć związek z dyskomfortem na terenie jamy brzusznej); również częstsze picie wody (a także w nocy)
3) Popiskiwanie, dyszenie
4) Zmiana postawy ciała: przybieranie pozycji, w której ból jest jak najmniej odczuwalny (stąd pies może się wiercić zanim wygodnie się ułoży), odciążanie bolącej kończyny, kulawizna, łukowato wygięty kręgosłup, opieranie się na przednich kończynach przy uniesionym zadzie, napięcie mięśni, drżenie skóry, nadwrażliwość na dotyk
5) Układanie się w chłodnych miejscach
6) Niechęć do ruchu (może przełożyć się na niechęć do spacerów), problemy z chodzeniem po schodach
7) Samookaleczenia, wylizywanie bolącego miejsca
Pamiętaj – nigdy nie podawaj psu żadnych leków na własną rękę! Leki przeznaczone dla ludzi, np. stosowany przeciwbólowo paracetamol to dla psa trucizna!

Przeczytało 276 czytelników