Borelioza realne zagrożenie dla Ciebie i Twojego pupila.

Artykuł sponsorowany przez Revitum.

Borelioza realne zagrożenie dla Ciebie i Twojego pupila.

Spacer to jedna z najprzyjemniejszych rozrywek dla właścicieli i ich pupili.borelioza

Uwielbiamy relaks z naszym podopiecznym, jedni chodzą na spacery inni jeżdżą na rowerze.

Bez względu na to jak spędzamy czas z  pieskiem zawsze jest cudownie ale nie możemy zapominać o zagrożeniach które czyhają na Nas i naszych czworonogów.

Kleszcze są wszędzie wokół nas. Łagodne zimy i ocieplenie klimatu sprzyja im, sezon zaczyna się już na wiosnę a kończy się pod koniec listopada.borelioza

Na pierwsze ukłucia jesteśmy narażeni już wiosną, w lesie, na łąkach, w parku czy też na podwórku. One znajdują się na krzewach i w trawach, a my, przechodząc obok takiej rośliny, ocieramy się o nią i zabieramy go na sobie.

Kleszcz może wędrować po naszym ciele docierając do ciepłego miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza i gdzie blisko znajdują się naczynia krwionośne. Dlatego u dorosłych lubią zgięcia podkolanowe, pachwiny, okolice narządów płciowych, a u dzieci miedzy innymi okolicę za uszami.

borelioza

Kleszczy jest w Polsce coraz więcej, a naukowcy alarmują, że nawet co trzeci jest zarażony i może przenieść na człowieka i psa wiele groźnych chorób. Jedną z nich jest borelioza. W całym 2014 r. było 13,8 tys. wykrytych przypadków, dwa lata wcześniej – 8,7 tys. – wynika z danych epidemiologicznych Państwowego Zakładu Higieny.

-Karmią się krwią ssaków oraz ptaków i najczęściej atakują zwierzęta leśne. Tendencja wzrostowa wynika z rosnącej liczby kleszczy i malejącej liczby dzikich zwierząt.

Wybierając się na spacer z psem niezbędne jest jego zabezpieczenie przed kleszczami, oczywiście nie możemy również zapominać o sobie. Powinniśmy stosować skuteczne środki odstraszające.

Gdy znajdziemy u naszego pieska kleszcza to należy go czym prędzej usunąć i najlepiej zanieść do badania, będziemy wiedzieli czy był chory, dzięki temu szybko można podjąć odpowiednie leczenie. My również musimy się dokładnie oglądać po powrocie do domu.

Borelioza (choroba z Lyme) jest najczęściej występującą chorobą zakaźną na świecie przenoszoną przez kleszcze. Powoduje ją krętek borrelia burgdorferi.

bolerioza, chorobaBorelioza objawia się na różne sposoby,między innymi poprzez bóle, poty, zmiany skórne, zaburzenia w obrębie mięśni szkieletowych, objawy neurologiczne, uszkodzenia układu limfatycznego, zaburzenia kardiologiczne, stany zapalne wątroby, płuc i nerek oraz objawy ogólnoustrojowe.

Borelioza przebiega wieloetapowo. Jej wczesna faza objawia się boreliozamiejscowym rumieniem wędrującym w miejscu ugryzienia owada. Po tym etapie, w przypadku braku leczenia w ciągu krótkiego czasu, następuje drugie stadium rozsianego zakażenia. W późnej fazie boreliozy pojawia się zapalenie stawów lub nawet zanikowe zapalenie skóry (acodermatitis atroficans – ACA), fazę tę obserwuje się rok lub kilka lat po pierwszym ataku choroby. Pacjent może przechodzić tylko jeden etap choroby lub wszystkie. Choroba może też rozwijać się bezobjawowo aż do fazy drugiej lub trzeciej. Podobieństwo objawów choroby z Lyme z objawami innych chorób jest poważnym wyzwaniem diagnostycznym.

Najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie choroby i skuteczne leczenie. Jeśli występują u Nas niepokojące objawy, obniżona odporność to warto sprawdzić czy nie jesteśmy chorzy na Boreliozę, pełne badania pozwolą skutecznie zdiagnozować i dzięki temu leczyć chorobę.

Nie czekaj tylko zapisz się już dziś na diagnostykę
https://cpnow.me/d/zllg, to może uratować życie.

 

Artykuł sponsorowany przez Revitum.
Informacje medyczne o chorobie – Revitum.
Informacje o statystykach –  gazetaprawna.pl.

Przeczytało 2542 czytelników